Přihlásit se  \/ 
x
x

Léčba padání vlasů a plešatosti je obchod s každoročně vysokým obratem. Se zvyšujícím se věkem mužů totiž narůstá incidence tzv. mužského typu plešatění -  v 50 letech věku má zhruba polovina mužů zkušenost s tímto typem vypadávání vlasů. Nicméně zatím bohužel nebyla objevena žádná terapie, která by byla schopna tento problém definitivně vyřešit. K jistému zlepšení nabídky terapie plešatosti došlo v 80.letech, kdy byl popsán vliv dihydrotestosteronu u mužského a ženského typu plešatění (souhrnně označované jako androgenní alopecie) a začaly být hledány léky zabraňující vazbě tohoto hormonu na androgenové receptory v pokožce hlavy. V současnosti jsou nejčastěji používanými preparáty pro léčbu mužského typu plešatění minoxidil a finasterid. Minoxidil se používá i pro léčbu plešatění ženského typu. Oba léky jsou doporučeny pro první linii léčby. V případě progresivního vypadávání vlasů je možno je užívat i současně.

Minoxidil - lék proti padání vlasů

Minoxidil (Rogaine, Regaine) je vasodilatátor (rozšiřuje cévy). Dříve se používal ve formě tabletek pod názvem Loniten k léčbě vysokého krevního tlaku, nicméně byly zjištěny jeho pozitivní vedlejší účinky na růst vlasů. K tomuto účelu se v současnosti používá volně prodejný 2% nebo 5% roztok minoxidilu. Někdy se mohou vyskytnout nežádoucí účinky používání minoxidilu, a to podráždění pokožky hlavy a případně růst nechtěného ochlupení na čele nebo na tváři.

Bylo zjištěno, že minoxidil je účinný pro léčbu mužského typu plešatění v oblasti čela a vertexu (vrchol hlavy). V rámci jedné 48-týdenní studie bylo pozorováno zlepšení v oblasti vertexu u 51% mužů užívajících 5% minoxidil, u 42% mužů užívajících 2% minoxidil a u 13% mužů užívajících placebo. Střední až velké zlepšení v růstu vlasů v oblasti čelní bylo pozorováno u 19% mužů užívajících 5% minoxidil, u 10% mužů užívajících 2% minoxidil a u 3% mužů užívajících placebo.

Minoxidil se též používá pro léčbu plešatění ženského typu. U zhruba čtvrtiny léčených pacientek pomáhá růstu vlasů, u ostatních zpomaluje nebo zastavuje padání vlasů. Ženy obvykle odpovídají na léčbu minoxidilem lépe než muži, nicméně stejně jako u mužů je tato léčba nutná minimálně čtyři měsíce.

Mechanismus účinku minoxidilu není známý. Jeho pozitivní vliv na růst vlasů je bohužel dočasný, trvající jen po dobu léčby. Minoxidil se vtírá do pokožky hlavy jednou nebo dvakrát denně.

Finasterid

Finasterid (Propecia, Proscar) je inhibitor 5-alfa reduktasy, což je enzym zodpovědný za konverzi volného testosteronu na dihydrotestosteron.  Finasterid byl původně schválen pro léčbu benigní hyperplázie prostaty. Výrobce finasteridu, firma Merck, na základě výzkumu na souboru 1553 mužů doporučuje podávat tento lék v dávce 1mg/den (tj. jednu tabletu denně). Tato dávka byla schopna udržet či zvýšit počet vlasů u více než 80% léčených mužů.  Počet vlasů se zvýší o cca 10% při krátkodobém používání (do 1roku) a o zhruba 24% při dlouhodobé aplikaci. První efekt bývá patrný až za 3 až 6 měsíců nepřerušované léčby. Zhruba půl roku až rok po skončení léčby začínají vlasy opět řídnout. K výskytu nežádoucích vedlejších účinků při užívání finasteridu dochází jen sporadicky, většinou se jedná o ztrátu libida a erektilní dysfunkce.

Kromě farmakologické léčby lze k léčbě využít i jiné techniky, např. transplantace vlasů či terapie laserem.

Nejprve hledejte příčinu padání vlasů

V případě padání vlasů vlasů způsobeného jinou příčinou, např. infekcí, nějakou chorobou  nebo léčbou rakoviny (podáváním chemoterapie) je nutné nejprve odstranit samotnou příčinu vypadávání vlasů, což pomáhá zabránit jejich další ztrátě. Po skončení aplikace chemoterapie začnou vlasy v drtivé většině případů opět růst samy.

V případě tzv. telogen effluvium (typ ztráty vlasů způsobený podáváním léků nebo stresem) dochází k samovolné úpravě stavu většinou během šesti měsíců.

V případě tzv. alopecie areata, tj. ohraničeného vypadávání vlasů, bývá nejspolehlivější metodou pouze vyčkávání, neboť většinou dochází k opětovnému růstu vlasů bez léčby během jednoho roku. Pokud je léčba potřeba, bývají podávány kortikosteroidy, které potlačují imunitní systém příjemce. Předpokládá se totiž, že alopecie areata je pravděpodobně způsobena autoimunitní poruchou, kdy imunitní systém poškozuje vlasové folikuly. Kortikosteroidy jsou aplikovány opakovaně (v rozmezí několika týdnů) formou injekcí do postižených oblastí, a to nejen v oblasti hlavy (např. obočí). Po skončení léčby však může opět docházet k plešatění. Nežádoucími vedlejšími účinky kortikosteroidních injekcí jsou bolest v místě aplikace a tenká kůže. Kortikosteroidy lze aplikovat i formou krémů či mastí, nicméně není známý dlouhodobý efekt této formy aplikace. Krémy se používají tři měsíce a mohou obsahovat betamethason, hydrokortison nebo mometason. Krémy se nesmí používat pro oblast obličeje (např. k podpoře růstu vousů či obočí). Nežádoucími účinky aplikace krémů je tenká kůže a akné.

K léčbě alopecie areata lze použít i roztok difencypronu, kterým se potírá postižené místo, a to každý týden se zvyšující se dávkou. Roztok může někdy vyvolat alergickou reakci kůže. Vlasy obvykle začnou růst po 12 týdnech léčby, nicméně efekt léčby obvykle bývá jen dočasný.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.

O nás