Přihlásit se  \/ 
x
x

Robotická transplantace vlasů je nesmyslné slovní spojení. Žádný robot na světě neumí transplantovat vlasy. I ve 21. století je člověk odkázán na ruční práci lékaře. Jak to tedy je?

Existuje několik světových výrobců "vlasových robotů". Princip je u všech velmi podobný: robot podle naprogramovaného algoritmu extrahuje vlasové štěpy z odběrové oblasti - tedy vzadu na hlavě. Vlasové štěpy však žádný robot  neumí do kůže zasadit. Tuto práci musí udělat lékař, respektive vlasoví technici. Správný termín pro tuto techniku by tedy měl být "roboticky asistovaná extrakce vlasových folikulů". 

Transplantace vlasů a robot. Proč?

Kolébkou vlasových robotů jsou Spojené státy americké (USA). Plat lékaře z chirurgického oboru se zde pohybuje mezi 400 - 600 tisíci dolary ročně, tedy přibližně milion korun měsíčně. Umí-li robot zkrátit odběrovou fázi o dvě hodiny, tedy dokáže-li čas operace zkrátit o 30 % celkového času, ušetří majitel kliniky neskutečné peníze, zakoupí-li robota v ceně 200 000 dolarů. Robota pak může obsluhovat i méně šikovný lékař či technik. S jistotou se dá říci, že cena robota se do roka vrátí, aniž by bylo nutné zvýšit cenu zákroku.

Použití robota se klientům v Evropě výrazně prodraží

V České republice je plat lékařů v daném oboru několikanásobně nižší a s ohledem na výrazně nižší popularitu transplantace vlasů než v USA je jasné, že robot se klinice bude splácet mnoho let. A proto se cena robota musí promítnout do ceny transplantace, která bude ve finále výrazně vyšší. 

Je výsledek při použití robota lepší?

Jak už bylo zmíněno výše, robot je používán jen u fáze odběru. Jak tedy bude fáze implantace vlasových štěpů vypadat, to závisí jen na osobě, která vlasy implantuje. A zde - logicky - hraje roli to, jak je kdo zkušený a zručný. Takže odpověď na otázku je ta, že robot sice šetří klinice čas, ale jeho efekt na výsledku operace vlastně nepoznáte.

Prodejci robotů oslovili i největší českou vlasovou kliniku INTER CLINIC, která nákup robota odmítla: "Robot by klientům nepřinesl žádný benefit a ještě bychom museli zdražit - přibližně na dvojnásobek. Bylo by to vůči klientům velmi nefér," stojí ve vyjádření kliniky INTER CLINIC, která vlasové transplantace provádí už 25 let a na svém kontě má více  jak 6 000 úspěšných zákroků. Robota dosud nezakoupila ani klinika GHO, která je druhou největší českou klinikou, kde se vlasy transplantují.

Hlasujte!

Jakou metodu transplantace byste zvolil/a?
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
  • Votes: (0%)
Total Votes:
First Vote:
Last Vote:

 

 

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.