Přihlásit se  \/ 
x
x

Vlasy jsou součástí kožní soustavy, pokrývají přibližně 90% povrchu těla, nenacházejí se např. na rtech, dlaních a ploskách nohou. Vlas se začíná vyvíjet již v embryonálním stádiu posunutím horních buněčných vrstev do nižších buněčných vrstev. Vlastnosti vlasu, tedy zda-li bude vlas kudrnatý či rovný, jaká bude jeho barva a směr růstu, je dáno geneticky. Rovněž je daný počet vlasových kořínků. Protože však všechny kořínky nejsou od narození ihned aktivní, zahušťují se vlasy postupným vývojem organismu jedince. Každý člověk má průměrně 100 000 vlasů, přičemž více vlasů mají blonďatí lidé, nejméně lidé zrzaví. Na 1cm2 se vměstná až 120 vlasů.

Vlasy, jejich skladba a uložení v kůži

Normálně vyvinutý vlas je složen z těchto částí:

1)      Viditelná část vlasu (nad pokožkou), tzv. „stvol“.

2)      Neviditelná část vlasu (v pokožce), tzv. „kořínek“. Důležitou částí kořínku, je tzv. „cibulka“.

uložení vlasu v kůži

Vlasový kořínek je obalen vlasovým folikulem (folikul je vlastně vchlípenina pokožky). Folikul je tvořen vlasovou cibulkou a okolo ní obalenými dvěma vlasovými pochvami. Vlasová cibulka je nejdůležitější částí vlasového kořínku, na jejím konce se nachází konkávní výduť, kterou nasedá vlasová cibulka na soudkovitou dermální papilu. Papila je bohatě prokrvena cévami zajišťujícími výživu vlasu. V jiné části vlasového folikulu jsou napojeny mazové žlázy a někdy také potní žláza. Na vlasový folikul se upíná sval – vzpřimovač chlupu.

Životní cyklus vlasu

Vlasový kořínek může během života jedince produkovat více druhů vlasů: dětem roste jemné chmýří, teprve vlivem dospívání se toto chmýří změní v terminální vlas, který se vlivem stáří opět mění v chmýří. Rovněž jemné chmýří v uších člověka se vlivem stáří může změnit v tvrdé štětiny. Vlas se obnovuje v cyklech, který může trvat 2-8 let.

Tento cyklus má tři fáze:

• Růstová fáze, která trvá až 8 let. Během této doby se vlas prodlužuje o cca 1-2 cm měsíčně.
• Přechodná fáze, která odpovídá oddychové fázi a trvá 2 až 3 týdny: aktivita se zastavuje a vlas neroste.
• Padající fáze, která trvá 2 až 4 měsíce a zakončuje vlasový cyklus vypadnutím vlasu. Souběžně s tímto se objevuje nový zárodek, ze kterého vyroste nový vlas.

Během života je každý folikul schopen absolvovat přibližně dvacet cyklů.

padání vlasů

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.

O nás