Přihlásit se  \/ 
x
x

Vlasová kosmetika zahrnuje zejména šampony, kondicionéry, stylingové přípravky a přípravky posilující vlasy. Používání těchto přípravků je nezbytné v rámci standardní péči o konkrétní typ vlasů, nicméně vlasová kosmetika nedokáže stimulovat růst vlasů ani zabránit jejich vypadávání. S jejich pomocí lze však alespoň opticky dosáhnout efektu bohatší hřívy, nebo přinejmenším lépe maskovat řídnoucí kštici.

Od vlasové kosmetiky zázraky nečekejte

90% produktů vlasové kosmetiky inzerovaných jako „podporující růst vlasů“ je tedy pouze klamavá reklama, neboť kosmetické přípravky jsou schopné pouze do určité míry napomoci alespoň částečně zakrýt problém zvýšeného padání vlasů, zatímco pouze farmaceutické přípravky mohou podpořit růst vlasů či zmírnit jejich vypadávání. Mezi takové farmaceutické přípravky patří především minoxidil a finasterid.

Vlasové šampony

Šampony a kondicionéry očistí vlasy a pokožku hlavy, odstraní přebytečnou mastnotu a udržují vlasy v estetické formě. Ne všechny šampony jsou však stejné. Všechny šampony obsahují detergenty, ale některé detergenty jsou hrubší než jiné. Šampon je tedy nutné vybírat podle typu vlasů, např. pro péči o vlasy suché, jemné nebo slabé je nutné zvolit jemnější šampony.  Nejjemnější šampony, např. ty určené pro děti, obsahují amfoterické nebo neiontové surfaktanty, např. tween, estery sorbitolu, polyglycerol ether, betainy a alkylaminokyseliny. Jemné šampony jsou vhodné pro nemastící se vlasy a vlasy, které nejsou vystaveny drsnějším podmínkám okolního prostředí. Silnější šampony obsahují hrubší detergenty, jako jsou lauryl sulfáty. Šampony obsahující TEA (triethanolamin) nebo MEA (monoethanolamin) jsou jemnější a vhodnější pro suché nebo poškozené vlasy.

Vlasové kondicionéry

Vlasové kondicionéry zahrnují širší spektrum produktů než šampony, jelikož se liší jejich složení a účel jejich použití. Z hlediska jejich účelu se jedná zejména o kondicionéry hydratující (pro suché vlasy), napomáhající rozčesávání (pro dlouhé vlasy) a rekonstrukční kondicionéry (pro vlasy poškozené). Základním cílem přínosu použití jakéhokoliv typu kondicionéru je však zlepšení vzhledu vlasů.

V případě řídnoucí kštice je tedy jistě vhodné věnovat výběru vlasové kosmetiky pozornost. Dobré je vybírat produkty určené pro daný typ vlasů, a to nejlépe produkty obsahující nějaký druh proteinu. Dále je s výhodou vyhýbat se vysloveně hydratujícím přípravkům, neboť vlasy po nich ztěžknou a působí zplihle.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.

O nás