Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Užívání léků může způsobit vypadávání vlasů, stimulovat jejich růst či ovlivnit jejich strukturu a barvu. Léky mohou ovlivnit vlasové folikuly dvěma různými způsoby: 

1. náhlým zastavením mitotické aktivity v rychle se dělících vlasových buňkách (tzv. anagenní effluvium; anagen=růstová fáze vlasu, která trvá několik let), nebo

 2. předčasným navozením klidového stavu vlasových folikulů (tzv. telogenní effluvium; telogen=klidová fáze vlasu, která trvá cca 3 měsíce a na jejím konci dochází k vypadnutí vlasu).

V prvním případě dochází ke ztrátě vlasů typicky během dnů až týdnů po podání léku, zatímco v druhém případě vlasy začínají vypadávat až za 2 až 4 měsíce po začátku léčby.  Anagenní effluvium je výrazný vedlejší účinek léků používaných k léčbě rakoviny (zejména: adriamycin, cyklofosfamid, docetaxel, doxorubicin, etoposid, ifosfamid, irinotekan, paklitaxel, topotekan, vinorelbin), které kromě nádorových buněk zabíjejí i rychle se dělící vlasové buňky. Kromě vlasů často dochází i ke ztrátě obočí, řas, ochlupení v podpaží a v okolí genitálu. Telogenní effluvium může být následek celého spektra léků, zejména antikoagulantních přípravků, retinolu (vitamín A) a jeho derivátů (používají se k léčbě akné), interferonů a antihyperlipidemických léků. Kromě výše uvedených mohou vlasy vypadávat i při užívání antibiotik a antimykotik, antidepresiv, hormonální antikoncepce, imunosupresiv, antiepileptik, antihypertenziv, hormonální substituční terapie (estrogeny a progesterony u žen, androgeny a testosteron u mužů), nesteroidních protizánětlivých léků, léků pro léčbu Parkinsonovy choroby, léků pro léčbu poruch štítné žlázy.

Plešatění následkem užívání léků je dočasné

Plešatění v důsledku užívání léků je zpravidla vratný proces, vlasy po skončení léčby opět začnou růst. Závažnost alopecie je daná typem užívaného léku, jeho dávkou a biologickou predispozicí postiženého.  Některé léky při podání určité dávky způsobí vypadávání vlasů u většiny pacientů, zatímco u jiných léků dochází ke ztrátě vlasů v důsledku jejich užívání jen sporadicky.

Kromě vypadávání mohou některé léky naopak pozitivně ovlivnit růst vlasů, následkem pak bývá hirsutismus a hypertrichóza (nadměrné ochlupení).  Hirsutismus (nadměrné ochlupení u žen) způsobují nejčastěji testosteron, danazol, kortikotropin (ACTH), metyrapon, anabolické steroidy a glukokortikoidy. Hypertrichóza je častým nežádoucím účinkem užívání minoxidilu, cyklosporinu a diazoxidu.

Řešení padání vlasů po lécích

Při hledání příčiny vypadávání vlasů je nutné zjistit pacientovu anamnézu dermatologickou, systémovou i rodinnou a vyloučit jiné příčiny plešatění, jako je nedostatečná výživa, nedostatek železa, endokrinní a metabolické poruchy, infekce (např. syfilis), poruchy kolagenu a kožní onemocnění. Někdy může být těžké prokázat, který lék způsobuje vypadávání vlasů, nebo dokonce samotný fakt, že vlasy vypadávají právě v důsledku užívání nějakého léku. Pokud je to v dané situaci možné, je nutné vysadit podezřelý lék a sledovat, zda vlasy přestanou vypadávat. Někdy však trvá dva až tři měsíce po skončení aplikace daného léku, než vlasy přestanou vypadávat.

Pokud k alopecii dochází opravdu v důsledku užívání nějakého léku, pak s velkou pravděpodobností se situace spontánně upraví po skončení léčby. V případě, že nedojde k samovolnému obnovení růstu vlasů, je vhodná léčba finasteridem (Propecia) či minoxidilem (Rogaine), což jsou léky, které zpomalují vypadávání vlasů a urychlují jejich růst.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu padanivlasu.info, kterým je společnost PHK MARKETING s.r.o.
Tým portálu padanivlasu.info.

padání vlasů

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: phkmedia(zavinac)gmail.com