Přihlásit se  \/ 
x
x

Padání vlasů je zcela běžným dějem. Každému člověku denně vypadne 50 - 100 vlasů. Uvědomíme-li si, že každý člověk má průměrně 100 000 vlasů, jde jen o zanedbatelné množství. Horší je, když je vypadávání vlasů zjevné. Tedy po učesání zůstanou v hřebeni chomáče vlasů, po umytí vlasů nalezneme ve vaně celé pramínlky, mnoho vlasů se objevuje ráno na polštáři. Pak je třeba zbystřit, hledat příčinu a řešení.

Zvýšené padání vlasů

Zvýšené padání vlasů, odborně efluvium, postihuje muže i ženy a může být:

  • dočasné x trvalé
  • částečné x úplné
  • ložiskové x difúzní

Mezi dočasné zvýšené padání vlasů patří například poporodní alopecie, která postihuje ženy po porodu a důvody jsou hormonální. Patří sem i stres, špatná výživa, tedy vlastně vše, co lze nějakým způsobem "napravit". Naopak např. androgenní alopecie způsobuje tzv. trvalé vypadání vlasů, protože dochází k odumření vlasových kořínků, které už nejsou schopny vyprodukovat vlas, tvoří se kouty či pleš. Zatímco efluvium je zvýšené padání vlasů, alopecia je kompletní vypadání vlasů, které se může týkat jen určité oblasti (může být ložiskové).

Proč vlasy padají?

Důvody vypadávání vlasů jsou někdy snadno identifikovatelné a někdy se samotné padání vlasů dá i očekávat (např. po porodu, při onkologické léčbě atd.). Pánové, kteří mají plešatého tatínka, rovněž zřejmě neočekávají, že jim zůstane hustý, zdravý vlas až do důchodu. Někdy je ale důvod padání vlasů těžké najít a je třeba po něm dlouho pátrat, a to nejlépe s pomocí odborníků. Ti pak často dokáží nalézt adekvátní léčbu, která problémy s vlasy upraví, nebo alespoň zmírní.

 

padání vlasů

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.

O nás