Přihlásit se  \/ 
x
x

Jste pár měsíců po porodu a začaly vám ve velkém množství vypadávat vlasy? Bojíte se česat, děsí vás množství vypadaných vlasů po jejich umytí? Nezoufejte - jedná se o poměrně častý jev, který se časem spontánně upraví. Čerstvým maminkám padají vlasy ve zvýšené míře zcela běžně a mohou za to hormony.

Padání vlasů po porodu

Poporodní vypadávání vlasů postihuje zhruba 40% novopečených matek, s nástupem cca 3 měsíce po porodu. Během dalších až 3 měsíců se může situace ještě zhoršovat, nicméně v následujících 3 měsících dochází většinou k postupnému zlepšovaní a normalizaci stavu.

Příčiny padání vlasů po porodu

K poporodní alopecii dochází v důsledku velkých hormonálních změn v organismu matky. V těhotenství narůstá hladina estrogenu, který udržuje vlasy v tzv. anagenní růstové fázi, čímž stimuluje jejich růst. Z těchto důvodů pozoruje mnoho těhotných žen zkvalitnění svého vlasového porostu. Po porodu však hladina estrogenu klesá, prodloužená růstová fáze vlasu tak skončí a naopak začne tzv. telogenní fáze, ve které dochází k uvolňování vlasů a jejich masivnímu vypadávání. Jedná se o vlasy, které by byly vypadly v rámci normálního životního cyklu vlasu už v těhotenství, ale v důsledku abnormálních hladin estrogenu dochází k jejich vydatnému vypadávání až s opožděným nástupem telogenní fáze.
Léčba padání vlasů po porodu

Poporodní alopecie je dočasný stav, který se naštěstí samovolně upraví.  Bohužel neexistuje žádná jednoznačná efektivní léčba, nicméně je jistě přínosné snažit se vypadávání vlasů nepodporovat.

Z těchto důvodů

  • je nevhodné vlasy příliš stahovat do culíků či copů,
  • pokud možno, vlasy nefenujte, nepoužívejte kulmy a žehličky na vlasy a nechte je raději přirozeně uschnout,
  • jezte hodně ovoce a zeleniny, neboť obsahují flavonoidy a antioxidanty, které podporují růst vlasů a chrání vlasové folikuly
  • jezte potraviny bohaté zejm. na vitaminy B, E, C, zinek a biotin,
  • používejte kvalitní vlasovou kosmetiku,
  • používejte hřebeny s řídkými zuby.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.