Přihlásit se  \/ 
x
Registrovat  \/ 
x

Jak jsme zmínili v jiné kapitole, je padání vlasů fyziologickým jevem, nepřesahuje-li denní počet vypadlých vlasů cca 100. Problém nastává tehdy, když vlasy padají po chomáčích, vlasy řídnou nebo se dokonce tvoří pleš.  Pak je třeba vyhledat odborníka a nalézt správnou příčinu.

Padání vlasů lze někdy očekávat

Někdy je zcela jasné, proč vlasy padají. Například alopecia post partum, tzv. poporodní padání vlasů (více zde), je poměrně běžným problémem, u kterého je známa příčina. Jde o typické dočasné padání vlasů, které se samo upraví. Nebo též padání vlasů po chemoterapii (více zde) má jasnou příčinu. Typicky mužským problémem padání vlasů, který však postihuje i ženy, je androgenní alopecie (více zde), kde hrají úlohu mužské pohlavní hormony. Diagnostika padání vlasů u androgenní alopecie je též obvykle snadná, ovšem léčba je svízelná a často neúspěšná. V mnohých případech ale příčina padání vlasů zjevná není a zde je důležitá role lékaře, aby důvod ztráty vlasů našel.

Příčiny padání vlasů hledáme u lékaře

Lékař musí detailně prostudovat rodinnou anamnézu (chronická onemocnění, endokrinní, onkologická), u žen by se měl lékař zaměřit i na gynekologickou anamnézu (možné hormonální změny) a v neposlední řadě i farmakologickou anamnézu, neboť mnoho léků může padání vlasů buď přímo způsobovat, anebo zhoršovat.
Padání vlasů bývá důsledkem změn, které mohly nastat i 3 měsíce zpět, proto je třeba, aby lékař hledal možné příčiny v událostech posledních měsíců. Důležité je též vědět, jestli vypadávání vlasů začalo náhle, anebo postupně. Pro určení příčiny je třeba posoudit rozsah, intenzitu a lokalizaci výpadu vlasů.

Pakliže lékař na základě informací získaných výše není schopen identifikovat příčinu padání vlasů, je vhodné provést vyšetření vlasu, tzv. tachogram, případně hodnocení základních vlastností vlasů a vyšetření volného konce vlasu. Lékař by neměl opomenout vyšetření krevního obrazu, minerálů a hormonů.

Příčiny padání vlasů u žen

Příčiny padání vlasů u žen lze obecně shrnout do několika možností:

  • špatná výživa
  • stres
  • užívání léků
  • léčba rakovinového onemocnění (radioterapie, chemoterapie)
  • hormonální problémy

Příčiny padání vlasů u mužů

Příčiny padání vlasů u mužů bývají nejčastěji spojeny s mužskými hormony a genetickými předpoklady. Hovoříme zde zejména o androgenní alopecii.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení provozovatele portálu padanivlasu.info, kterým je společnost PHK MARKETING s.r.o.
Tým portálu padanivlasu.info.

padání vlasů

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: phkmedia(zavinac)gmail.com