Přihlásit se  \/ 
x
x

Jak jsme zmínili v jiné kapitole, je padání vlasů fyziologickým jevem, nepřesahuje-li denní počet vypadlých vlasů cca 100. Problém nastává tehdy, když vlasy padají po chomáčích, vlasy řídnou nebo se dokonce tvoří pleš.  Pak je třeba vyhledat odborníka a nalézt správnou příčinu.

Padání vlasů lze někdy očekávat

Někdy je zcela jasné, proč vlasy padají. Například alopecia post partum, tzv. poporodní padání vlasů (více zde), je poměrně běžným problémem, u kterého je známa příčina. Jde o typické dočasné padání vlasů, které se samo upraví. Nebo též padání vlasů po chemoterapii (více zde) má jasnou příčinu. Typicky mužským problémem padání vlasů, který však postihuje i ženy, je androgenní alopecie (více zde), kde hrají úlohu mužské pohlavní hormony. Diagnostika padání vlasů u androgenní alopecie je též obvykle snadná, ovšem léčba je svízelná a často neúspěšná. V mnohých případech ale příčina padání vlasů zjevná není a zde je důležitá role lékaře, aby důvod ztráty vlasů našel.

Příčiny padání vlasů hledáme u lékaře

Lékař musí detailně prostudovat rodinnou anamnézu (chronická onemocnění, endokrinní, onkologická), u žen by se měl lékař zaměřit i na gynekologickou anamnézu (možné hormonální změny) a v neposlední řadě i farmakologickou anamnézu, neboť mnoho léků může padání vlasů buď přímo způsobovat, anebo zhoršovat.
Padání vlasů bývá důsledkem změn, které mohly nastat i 3 měsíce zpět, proto je třeba, aby lékař hledal možné příčiny v událostech posledních měsíců. Důležité je též vědět, jestli vypadávání vlasů začalo náhle, anebo postupně. Pro určení příčiny je třeba posoudit rozsah, intenzitu a lokalizaci výpadu vlasů.

Pakliže lékař na základě informací získaných výše není schopen identifikovat příčinu padání vlasů, je vhodné provést vyšetření vlasu, tzv. tachogram, případně hodnocení základních vlastností vlasů a vyšetření volného konce vlasu. Lékař by neměl opomenout vyšetření krevního obrazu, minerálů a hormonů.

Příčiny padání vlasů u žen

Příčiny padání vlasů u žen lze obecně shrnout do několika možností:

  • špatná výživa
  • stres
  • užívání léků
  • léčba rakovinového onemocnění (radioterapie, chemoterapie)
  • hormonální problémy

Příčiny padání vlasů u mužů

Příčiny padání vlasů u mužů bývají nejčastěji spojeny s mužskými hormony a genetickými předpoklady. Hovoříme zde zejména o androgenní alopecii.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.

O nás