Přihlásit se  \/ 
x
x

Jsou vaše vlasy zplihlé, krepaté nebo dokonce nebývale často vypadávají, a to třeba i v mladistvém věku? Trápí vás padání vlasů? Pokud si je příliš často barvíte, je problém asi jasný. Ale kvalitu vlasů může ovlivnit i celá řada jiných faktorů, včetně genetické výbavy, nadměrného stresu ve škole či v zaměstnání nebo jen prostý nedostatek vitamínů.

Stejně jako u ostatních částí našeho těla, bez dostatku potřebných vitamínů přichází zdravotní trable. Nejinak je tomu v případě vlasů, kteřé vyžadují zejména vitamíny skupiny B, ale také některé stopové prvky, jako je zinek či měď, kterých je v naší stravě stabilně velký nedostatek.

Vitamíny proti padání vlasů

A jaké vitamíny vlastně naše vlasy potřebují pro zdravý růst a vývoj? Hovořit můžeme o takzvané kyselině panthotenové (vitamín B5), paraaminobenzoové kyselině (PABA), kyselině listové (vitamín B9) a biotinu (vitamín H).

Kyselinu listovou hledejme například v listové zelenině (špenát nebo brokolice), nebo také játra a kvasnice. Ovšem pozor, tepelnou úpravou těchto pochutin ztratíme prakticky celou zásobu kyseliny listové, pokud je to tedy možné, občas si dopřejme alespoň listovou zeleninu v syrové podobě.

Nedostatek kyseliny panthotenové je velmi vzácný, najdeme jej totiž v poměrně velkém množství potravin, jako je maso takřka všech zvířat, vnitřnosti a samozřejmě luštěniny spolu s celozrnným pečivem a nejrůznějšími cereáliemi.

Biotin neboli vitamín H je součástí většiny živých buněk, slouží jako zdroj pro stavební materiál celého těla a také jako cenná zásoba buněčné energie. Kde jej najdeme? Jmenujme hlavně vaječné žloutky, mléko, kvasnice nebo vnitřnosti (zejména játra a ledviny).

Vezměme také prosím v úvahu, že šediny nejsou nemoc, nýbrž jen estetický problém. Jsou zaviněny vyšším věkem tělesné schránky a nikdo se jim nevyhne. Dočasně se jich ale můžeme zbavit tím, že si vlasy nabarvíme.

Jde i o kvalitní potraviny a omezení stresu

Také potraviny že ještě našim vlasům prospívají? Jde zejména o přírodní rýži, nejrůznější semena (například dýně, klidně i máčené v čokoládě pro lepší chuť) a samozřejmě ořechy, které podpoří i naši paměť, neboť mají na šedou kůru mozkovou přímo blahodárný účinek.

Vlasy však můžeme ztrácet i díky mechanickému namáhání (česání nebo časté stahování do culíku) a příliš častým mytím vlasů lacinými šampony. A dost možná je za tím i stres. Nebojte se proto jednou za čas pořádně zasmát a neberte život tak vážně!

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.