Přihlásit se  \/ 
x
x

Kdo by v létě odolal a v horkém letním dni se nevykoupal? Je to příjemné osvěžení, protáhnout si celé tělo a po plavání jen tak lenošit a odpočívat. Čemu ale voda moc neprospívá, jsou vlasy. V přírodě není voda úplně čistá a do vlasů se dostanou různé nečistoty, v umělém bazénu na vlasy číhá daleko větší nepřítel – chlór. A v moři, byť to někdy naopak pokožce prospěje, se do vlasů dostane větší množství mořské soli. Kromě toho je vlasová pokožka vystavena enormně silnému ultrafialovému záření. Při koupání pozor na vypadávání vlasů.

Chlór - nepřítel vlasů

Každý je jinak náchylný, ale může se stát, že při pravidelném plavání vám budou více padat vlasy. Je to varovný signál pro budoucí plešatění. Úbytek vlasů je sice přirozená věc, ale styk vlasové pokožky zejména s chlorovanou vodou může vyvolat na kůži větší podráždění a trauma se přenese i na vlasy. Podle lékařů není silnější padání vlasů při pravidelném plavání v bazénu s chlorovanou vodou až tak neobvyklé. Chlorovaná voda může být právě tím spouštěčem padání vlasů, pokud k tomu máte genetické dispozice. Chcete předejít hrozící pleši?

A nemusí jít hned o pleš nebo plešatění. Chlorovaná voda dokáže zhoršit kvalitu vlasů i u člověka, který zatím nemá s vypadáváním vlasů problémy. Například obarveným vlasům dokáže změnit barvu tak, že po koupání nezbývá než navštívit kadeřníka. Chlór vlasy zesvětluje a dokáže podráždit jinak zdravou kůži. Hlava vás pak svědí, začnou se tvořit lupy a pokožka je ideálním terčem různých zánětů. Jak vlastně chlór na vlasy a pokožku působí?

Provozovatelé bazénů přidávají do vody chlór proto, aby zničili choroboplodné zárodky. Ve vodě bývá chlóru více, když se v bazénech koupají malé děti. Ty do vody přinášejí více nečistot. Chlór se do vody přidává buď v plynné formě nebo ve sloučeninách jako kapalina nebo pevná látka. Samotný chlór není lidem škodlivý, ale v reakci s jinými sloučeninami však může vyvolávat různé nežádoucí reakce. Lidé si v chlorovaných bazénech stěžují na pálení v očích, na sliznicích a vysušování kůže.  I vlasy chlorovaná voda vysušuje a reaguje u vlasových váčků s různými sloučeninami. Jak tomu zabránit?

Chraňte svoje vlasy

Celkem jednoduchou pomocí je nosit do vody koupací čepici a snažit se, aby se vlasy dostaly do styku s vodou co nejméně. Pokud vám čepice nevyhovuje, je vhodné ještě před vstupem do bazénu si vlasy namočit v čisté vodě nebo na ně nanést vhodný kondicionér či hydratační krém. Podle rad odborníků namočené vlasy už chlór absorbují méně nebo je částečně chrání kondicionér. Po koupání je důležité vlasy důkladně opláchnout v čisté vodě, umýt vhodným šamponem a použít kondicionér, případně speciální výživu. Nepodporujte padání vlasů!

Stejně pečlivě přistupujte při koupání v mořské vodě. Sůl dokáže vlasy slepit a někdy podráždit pokožku. Pokud nechcete nosit čepici do vody, alespoň si vlasy svažte do uzlu, ať se do nich sůl dostane co nejméně. Nepříznivé účinky na vlasy zesiluje silné ultrafialové záření. Určitě máte zkušenosti se suchými a někdy roztřepenými vlasy při dlouhém koupání a opalování. Vlasy jsou bez lesku, protože je obaluje sůl. Pomoc je snadná. Vždy se po koupání osprchovat ve sladké vodě, vlasy umýt vhodným šamponem a dodat mu výživu kondicionérem. Někdy se vyplatí použít ochranný gel proti ultrafialovému záření. Už vás nebude děsit nadměrné padání vlasů.

(lek)

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.