Přihlásit se  \/ 
x
x

Prospěšnost zeleného čaje pro zdraví je obecně známa. Stejné antioxidanty, kterých je zelený čaj plný a které jsou schopny ničit nebezpečné volné radikály, pomocí flavonoidů eliminovat rakovinné buňky či zastavovat růst bakterií, mají rovněž blahodárný účinek na vlasy a pokožku hlavy.

Zelený čaj - prevence padání vlasů i stimulace růstu

Zelený čaj stimuluje růst vlasů a zabraňuje jejich padání. Nejsilnějším antioxidantem obsaženým v zeleném čaji je Epigallocatechin gallát (EGCG) – uvádí se, že je jakožto antioxidant 25-100x silnější než vitamín C. Několik vědeckých studií provedených v Japonsku a Jižní Koreji prokázalo, že EGCG podporuje růst vlasů. Zelený čaj potlačuje tvorbu molekuly označované jako „tumor nekrotizující faktor (TNF)“, která je prokazatelně spojená např. s rakovinovým bujením, artritidou či právě padáním vlasů. V laboratorních podmínkách bylo potvrzeno, že tinktura ze zeleného čaje aplikovaná na vlasové folikuly vede k většímu růstu vlasů a posílení vlasových folikulů. Stejných výsledků bylo dosaženo při aplikaci této tinktury na lidskou vlasovou pokožku.

Konzumace zeleného čaje navíc u mužů vede k vyšší hladině sexuálního hormonu vázajícího globulin (SHBG), což je protein, jenž se váže na testosteron. Testosteron volně putující v krvi má schopnost proniknout do vlasových folikulů, kde se přemění v dihydrotestosteron, který je vlastní účinnou formou testosteronu a jenž u mužů způsobuje padání vlasů a pleš. Pokud je však testosteron svázán s uvedeným proteinem SHBG, nemůže se v dihydrotestosteron proměnit.

Zelený čaj místo kondicionéru

Nelze rovněž opomenout skutečnost, že zelený čaj obsahuje vitamíny C a E a pantenol, které jsou obsaženy v kondicionérech. Vitamín E pomáhá k obnově poškozených či příliš suchých vlasů, vitamín C chrání vlasy před poškozením od UV záření a pantenol posiluje vlasy a zabraňuje třepení jejich konečků. Pro dosažení uváděných účinků lze využít kosmetické přípravky s obsahem zeleného čaje či přímo silně antioxidačního katechinu EGCG.

Nejen pro muže…

Zelený čaj navíc během pokusů ukázal, že dokáže zastavit padání vlasů nejen u mužů prostřednictvím popsané blokace tvorby dihydrotestosteronu, ale i u žen – zde nikoliv hormonálně, nýbrž prostřednictvím svých protizánětlivých a protistresových účinků.

Aplikací zeleného čaje či šampónů s jeho obsahem lze rovněž bojovat proti lupům či lupénce. Zelený čaj zklidňuje vlasovou pokožku a potlačuje zánět. Zelený čaj také zprůchodňuje cévy, čímž podporuje správný krevní oběh, který umožňuje lepší vyživování vlasových folikulů.

Jak zelený čaj užívat

Dosáhnout uvedených hormonálních změn lze u mužů nejlépe pravidelným pitím zeleného čaje. Vzhledem k poměrně velkému množství zeleného čaje, které by bylo k dosažení znatelných výsledků zkonzumovat, lze rovněž doporučit extrakty ze zeleného čaje či přímo EGCG ve formě kapslí. K čištění pokožky lze použít i přímo samotné listy zeleného čaje (pro dlouhodobý efekt nutno aplikovat 6-12 měsíců), či kosmetické přípravky s jeho obsahem.

Zelený nebo bílý?

Poslední studie ukázaly, že výrazně méně známý, tzv. bílý čaj, v mnoha ohledech proslulý zelený čaj dokonce předčí. Bílý čaj obsahuje totiž ve srovnání se zeleným trojnásobné množství polyfenolů (tj. antioxidantů). Je to dáno tím, že jeho lístky jsou sklízeny dříve a především není vůbec fermentován, což zajišťuje vyšší obsah EGCG v čistší formě. Veškerých uvedených efektů lze tedy ještě účinněji dosáhnout pomocí bílého čaje.

Upozornění

Portál padanivlasu.info obsahuje autorské články specialistů, rozhovory s nimi a také články vzniklé kompilací z veřejně dostupných zdrojů. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění. Tým portálu padanivlasu.info.